تاریخچه و روند شکل‌گیری کاشف
«شرکت مدیریت امن الکترونیکی کاشف» عضوی از گروه شرکت‌های مجری اهداف حاکمیتی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است که باهدف راهبردی «مدیریت و هدایت امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات بانکی» تأسیس‌شده است. این شرکت در تاریخ 18/12/1392 با شماره 451232 در سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور به‌طور رسمی به ثبت رسیده است.
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با هدف مدیریت و هدایت متمرکز امنیت اطلاعات در حیطه زیرساخت‌ها و خدمات بانکی و گسترش، تعمیق و بهینه‌سازی همکاری و هماهنگی با بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری از یک‌ سو و از سوی دیگر با سایر نهادها و سازمان‌های حاکمیتی فعال کشور در حوزه امنیت، همچون: مرکز مدیریت راهبردی افتا، مرکز ماهر و پلیس فتا اقدام به تأسیس شرکت کاشف نمود. به این منظور مصوبه شورای پول و اعتبار در آذرماه سال 1391 بستر قانونی تأسیس این شرکت را -که از سال 1390 تحت عنوان «مرکز کاشف» فعالیت‌هایی در چارچوب وظایف مورد اشاره داشت - فراهم کرد.
 با توجه به وظایف تعریف‌شده، کاشف به پشتوانه تخصص، تعهد، ابزارهای قانونی مؤثرِ در اختیار و حسن تعامل با سازمان‌ها و نهادهای حاکمیتی و مسئولین ذی‌ربط از یک ‌سو و شبکه بانکی و پولی کشور از سوی دیگر، ازاین‌پس تنها مسیر و حلقه پیوند سیاست‌گذاران و سازمان‌های مسئول درزمینه امنیت اطلاعات با نظام بانکی کشور و تسهیل گر این امر خواهد بود و تلاش می‌کند تا در سایه ایجاد هم‌افزایی میان تمامی بازیگران قانونی این حوزه، شرکتی مسئول و ایفاگر بخشی از وظایف حاکمیتی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در عرصه نظام پولی کشور و مقوّم ثبات مالی، امنیت دارایی‌ها و اطلاعات مالی شهروندان و نگهبان حقوق مشتریان و ذی‌نفعان نظام پولی کشور باشد.

 چشم‌انداز
با عنایت به سیاست‌های راهبردی ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری و تصمیمات هیئت محترم وزیران، آرمان‌ها و نیازهای بانک مرکزی و شبکه پولی و بانکی و همچنین مصوّبه یک هزار و یک‌صد و پنجاه و یکمین‌ جلسه‌ شورای پول و اعتبار، تصویر آینده مطلوب «شرکت کاشف»، هم‌جهت با چشم‌انداز 20 ساله کشور، برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران، سند راهبردی افتا و راهبردهای نظام جامع فناوری اطلاعات کشور چنین خواهد بود:
 «کاشف در افق ایران 1404، نهادی است مورد اعتماد، مجهز، کارآمد، اثربخش، دانش‌بنیان و چابک با جایگاهی ممتاز و نقشی سازنده در ایجاد و صیانت از امنیتی اعتماد ساز، ارزش افزا، متوازن، پایدار، کارآمد، مشارکت محور، همه‌جانبه و هم‌راستا با اهداف و راهبردهای پولی و مالی در فضای تولید و تبادل اطلاعات بانکی کشور».

مأموریت
در راستای ارتقای امنیت و تاب‌آوری شبکه پولی و بانکی کشور و درنهایت دستیابی به فضایی مطمئن برای تولید و تبادل اطلاعات بانکی، مأموریت شرکت کاشف به شرح ذیل می‌باشد:
 «کاشف به‌عنوان نماینده بانک مرکزی و عالی‌ترین مرجع هدایت و مدیریت امنیت در فضای تولید و تبادل اطلاعات بانکی، مأموریت دارد تا از طریق پایش، ارزشیابی، جهت‌دهی، برقراری تعاملات و به اشتراک‌گذاری اطلاعات، امنیت و تاب‌آوری زیرساخت‌ها و خدمات بانک‌ها، مؤسسات مالی و اعتباری و بازار غیرمتشکل پولی کشور را ارتقا بخشد».

اجزای مأموریت
اجزای اصلی مأموریت شرکت کاشف در نظام بانکی به شرح زیر تعریف می‌شود:
1) تدوین و تعیین اهداف، سیاست‌های کلان، راهبردها و الزامات امنیت اطلاعات.
2) نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلان، راهبردها و الزامات امنیت اطلاعات.
3) تدوین و تعیین چارچوب مدیریت ریسک امنیت اطلاعات.
4) پایش ریسک امنیت اطلاعات.
5) تحقیق و توسعه درزمینه امنیت اطلاعات.
6) هماهنگی و مدیریت یکپارچه رخدادهای مرتبط با امنیت اطلاعات در سطح نظام بانکی، در ساختاری سلسله مراتبی و با همکاری گوهرهای فعال در بانک‌ها، مؤسسات مالی و اعتباری و بازار غیرمتشکل پولی.
7) طراحی و تأمین نظام گزارش دهی رخدادها و وضعیت امنیت اطلاعات.
8) تعامل و همکاری با نهادها و مراکز امنیتی، نظارتی، قضایی و تقنینی کشور، مجامع و سازمان‌های بین‌المللی و بخش خصوصی، در حوزه‌های مرتبط با تدوین قوانین، مقررات و رسیدگی به رخدادهای امنیت اطلاعات.
9) افزایش سطح آگاهی امنیتی نظام بانکی از طریق انتشار و به اشتراک‌گذاری اطلاعات مرتبط با تهدیدات، آسیب‌پذیری‌ها و حوادث امنیت اطلاعات.
10) ایجاد هماهنگی جهت ارائه آموزش‌های لازم در خصوص اهداف، ساختارها، سیاست‌های کلان، راهبردها و الزامات امنیت اطلاعات.

حوزه‌های راهبردی فعالیت
حوزه‌های راهبردی، قلمروهای اساسی هستند که نقش محوری در تعاملات و جهت‌گیری‏های شرکت کاشف دارند. این حوزه‏ها عبارت‌اند از:
1) رویارویی با حوادث امنیت اطلاعات
2) مدیریت امنیت و تاب‌آوری
3) نظارت
4) آموزش و آگاهی‌رسانی
5) مشارکت و همکاری
6) تحقیق و توسعه

دسترسی سریع
عضویت در خبرنامه

* برای عضویت در خبرنامه آدرس ایمیل خود را وارد نمایید
خبرخوان
تماس با ما
(021) 22266217
Info@kashef.ir دریافت کلید PGP   (راهنما)