.
اخبار کاشف
رئیس مرکز مبارزه با جرایم سازمان یافته پلیس فتای ناجا:

اجرای ابلاغیه های بانک مرکزی از سوی بانک‌ها جرایم را کاهش می‌دهد

1398/3/13 دوشنبه
یکی از مهم‌ترین توصیه‌ها اجرای هرچه سریع‌تر سند ابلاغی بانک مرکزی درخصوص ارائه رمزهای پویا در تراکنش‌های مبتنی بر کارت از سوی بانک‌ها بوده که تأثیر بسزایی در کاهش جرایم حوزه مالی خواهد داشت. بدیهی است قبل از ارائه هرگونه خدمت نوین لازم است زمینه‌های سوءاستفاده مجرمین برطرف شده و پیرو آن فرهنگ‌سازی لازم در خصوص استفاده مناسب و امن از این خدمات در سطح جامعه صورت گیرد.

  • جناب سرهنگ نوروزی! مهم‌ترین جرایم مالی سایبری که در حال وقوع‌اند کدام جرایم هستند؟

در حال حاضر برداشت اینترنتی از حساب‌های بانکی از طریق شگردهای فیشینگ و کپی کارت‌های بانکی و کلاه‌برداری‌های رایانه‌ای و اینترنتی با شگرد فریب در بازارهای برخط و سایت‌های درج آگهی رایگان بیشترین جرایم حوزه مالی را به خود اختصاص داده‌اند.

  • سمت‌وسوی جرایم مالی سایبری در کشور را به لحاظ کمی و کیفی چگونه ارزیابی می‌کنید؟

با پیگیری‌های مجدانه پلیس و اقدامات خوبی که از سوی بانک مرکزی در سال جاری پیرامون الزام بانک‌ها به ارائه رمز دوم یک‌بارمصرف (OTP) در خریدهای اینترنتی صورت گرفته در آینده نزدیک شاهد کاهش چشمگیر جرایم حوزه برداشت‌های اینترنتی از طریق فیشینگ درگاه‌های بانکی خواهیم بود؛ ولی لازم است شهروندان همواره توصیه‌های پلیسی را در زمان انجام تراکنش‌های اینترنتی رعایت نمایند.

با کاهش جرایم در این حوزه احتمال روی آوردن مجرمین به کلاه‌برداری‌های اینترنتی وجود دارد که بایستی مردم عزیز هوشیاری لازم را در خریدهای اینترنتی و سایت‌های درج آگهی و بازارهای برخط داشته باشند.

  • آیا میزان و نوع همکاری کاشف با پلیس در زمینه برخورد با جرایم سایبری مالی را مطلوب می‌دانید؟

ان‌شاءالله با بهره‌گیری از سامانه تعاملی کاشف در انجام استعلامات مربوط به پرونده‌های قضایی، شاهد کاهش چشمگیری زمان رسیدگی به پرونده‌های حوزه مالی خواهیم بود.

  • آیا به نظر شما در برهه کنونی، نیازی به اصلاح قوانین برای مواجهه مؤثر با جرایم و مجرمین احساس می‌شود؟ و اگر پاسخ مثبت است تاکنون چه اقداماتی در این زمینه انجام شده است؟

بر اساس بررسی‌های صورت گرفته بر روی نتایج پرونده‌های سایبری، مشاهده شده که بعضاً مجازات‌های تعیین‌شده بازدارندگی لازم را نداشته‌اند و به همین دلیل متهمین بعد از تحمل کیفر و یا تودیع وثایق، اقدامات مجرمانه را از سر می‌گیرند. از طرف دیگر، پیشرفت‌های روزافزون ناشی از فناوری اطلاعات و ارتباطات و به تبع آن فضای سایبر موجب شده که برخی اعمال منافی عفت و چالش‌های نوظهور و بدیعی مانند سوءاستفاده از رمز ارزها (بیت‌کوین)، ارتکاب جرایم در دارک‌نت، شرط‌بندی و ...در کشور  بیش از گذشته به وقوع بپیوندند که این اعمال در بسیاری از موارد تأثیرات منفی بر اقتصاد، فرهنگ و ارزش‌های جامعه اسلامی می‌گذارند و بدیهی است برای برخورد درخور و متناسب با مجرمین این فضا توسط پلیس نیازمند به قوانین کارآمدتر و به‌روزتر هستیم؛ بهرغم تصویب قانون جرایم رایانه‌ای در سال 1388، امیدواریم ان‌شاءالله به‌زودی شاهد به‌روزرسانی قوانین این حوزه باشیم.

  • به نظر شما راهکارهای توسعه همکاری پلیس با نظام بانکی کشور کداماند؟

قطعاً تسهیل ارتباطات و تعاملات پلیس با سیستم بانکی علاوه بر تأثیر چشمگیر بر کاهش جرایم، درکیفیت و سرعت رسیدگی به پرونده‌های متشکله هم تأثیرگذار بوده و توجه به راهکارهای ارائه‌شده از سوی پلیس و اجرای آن توسط سیستم بانکی موجب دشوار‌تر شدن روند ارتکاب جرم و افزایش هزینه جرم برای مجرمین می‌شود. همچنین برگزاری نشست‌های تخصصی و کارگاه‌های مشترک در کنار ایجاد، توسعه و تقویت بسترهای ارتباطی نقش بسزایی در توسعه همکاری پلیس با نظام بانکی خواهد داشت.

  • کاشف در توسعه این نوع همکاری‌ها چه نقشی می‌تواند ایفا کند؟

یکی از مشکلات موجود در رسیدگی به پرونده‌های قضایی، حج قابل توجه استعلامات مربوط به نظام بانکی و تعدد بانک‌های موجود در کشور است که کاشف درجایگاه پنجره واحد برای تسهیل تعاملات با بانکها نقش بسزایی را در این زمینه ایفا خواهد کرد.

  • آیا به نظر شما عملکرد کاشف تاکنون در کاهش و یارسیدگی به تبعات جرایم مؤثر و مفید بوده؟ و چنانچه برای بهبود عملکرد و تعامل کاشف با پلیس پیشنهادی دارید، لطفاً بیان کنید.

تأثیر کاشف در کاهش جرایم و کمک به فرآیند رسیدگی، مستلزم بسترسازی برای استفاده حداکثری پلیس از توان و قابلیت‌های سیستم است و ما امیدواریم که با تأمین این بستر شاهد تحول در تعاملات پلیس با نظام بانکی و بهبود روند رسیدگی به پرونده‌های سایبری باشیم.

  • توصیه‌های شما برای محافظت بانک‌ها از مشتریان دریافت‌کننده خدمات نوین بانکی و حوزه پرداخت در برابر مجرمین چیست؟

یکی از مهم‌ترین توصیه‌ها اجرای هرچه سریع‌تر سند ابلاغی بانک مرکزی درخصوص ارائه رمزهای پویا در تراکنش‌های مبتنی بر کارت از سوی بانک‌ها بوده که تأثیر بسزایی در کاهش جرایم حوزه مالی خواهد داشت. بدیهی است قبل از ارائه هرگونه خدمت نوین لازم است زمینه‌های سوءاستفاده مجرمین برطرف شده و پیرو آن فرهنگ‌سازی لازم در خصوص استفاده مناسب و امن از این خدمات در سطح جامعه صورت گیرد.

  • تأثیر الزامات امنیتی بانک مرکزی بر کاهش جرایم سایبری مالی را تا چه میزان ارزیابی می‌کنید؟

همان‌طور که به آن اشاره شد، در صورتی که بانکها ابلاغیه‌ها و الزامات امنیتی را کامل اجرا کنند، روند وقوع جرایم که هرسال شتاب چشمگیری دارد، در حوزه‌های مالی و بانکی با کاهش قابل‌ملاحظه‌ای همراه خواهد بود. در زمینه ارائه OTP از سوی بانک‌ها متأسفانه با وجود گذشت دو ماه از زمان‌بندی در نظر گرفته‌شده از سوی بانک مرکزی، برخی از بانک‌ها همچنان این سرویس را ارائه نمی‌کنند که البته پیگیری‌های پلیس و بانک مرکزی برای اجرای کامل ابلاغیه ادامه خواهد داشت.

  • چه راهکارهایی را برای تبادل بهینه و مستمر اطلاعات به‌عنوان لازمه اصلی مواجهه با جرایم میان پلیس و کاشف مفید می‌دانید؟
بدیهی است با توجه به ویژگی خاص جرایم سایبری در قیاس با جرایم سنتی، ازجمله فرامرزی بودن و سرعت ارتکاب، لازمه اصلی رسیدگی اصولی و برخط به جرایم این حوزه، تبادل اطلاعات و انجام استعلامات به‌صورت برخط و همکاری همه‌جانبه بانک‌ها در این خصوص است. از سوی دیگر، اقدامات کنترلی برای پیشگیری وضعی و اجتماعی هم از سوی سازمان‌ها و نهادهای ذی‌ربط بایستی به‌صورت مستمر انجام شود تا با کاهش میزان جرایم حوزه سایبر، کیفیت ارائه خدمات ارتقا یابد.

 برگزاری جلسات مستمر میان کاشف و پلیس و شناسایی چالش‌ها، مشکلات و تعیین اقدامات بایسته برای رفع آن‌ها در ارتقای سطح تعاملات دوسویه حتماً تأثیرگذار خواهد بود.

منبع :


مشاهده همه اخبار
نسخه قابل چاپ
درگاه ها و پورتال ها ی معتبر
.
آخرین رویدادها