.
اخبار کاشف
سرهنگ کاظمی، رئیس پلیس فتای تهران بزرگ:

تأمین امنیت مطلوب در تراکنش‌های مالی نیازمند تلاش‌های شبانه‌روزی کاشف است

1398/4/3 دوشنبه
مهم‌ترین و ضروری‌ترین اقدام در این زمینه این است که بانک‌ها قبل از ارائه هرگونه خدمات نوین، با سنجش و بررسی روند ارائه خدمت با رویکرد امنیتی، زمینه‌های سوءاستفاده‌های احتمالی را رصد کنند و آن‌ها را درنظر بگیرند و حتماً در این مسیر از پلیس فتای عملیاتی کشور مشاوره امنیتی دریافت کنند.

  • مهم‌ترین جرائم مالی سایبری که در حال وقوع است کدام جرائم هستند؟

فیشینگ، کلاه‌برداری به‌واسطه درج آگهی در سایت‌ها و کپی کارت‌های بانکی ازجمله جرایمی می‌باشند که تعداد مالباختگان زیادی دارند.
 

  • سمت‌وسوی جرائم مالی سایبری در کشور را به لحاظ کمی و کیفی چگونه ارزیابی می‌کنید؟

به علت کوتاهی بانکها در سامان‌دهی و ارتقای تمهیدات امنیتی و ارائه خدمات متنوع بدون در نظر گرفتن نکات امنیتی، جرائم مالی سایبری روزبه‌روز در حال افزایش است و ادامه روند فعلی منجر به بی‌اعتمادی مردم به شبکه پرداخت کشور خواهد شد.
 

  • آیا میزان و نوع همکاری کاشف با پلیس در زمینه برخورد با جرائم سایبری مالی را مطلوب می‌دانید؟

با توجه به اینکه تأمین امنیت امری نسبی است و جرائم بهصورت مستمر در حال به‌روزرسانی هستند، حتماً می‌بایست قوانین و تمهیدات امنیتی هم به‌روز و اصلاح شوند و اقدام لازم در راستای بهینه‌سازی و تأثیرگذاری بیشتر این تمهیدات و قوانین صورت گیرد.

 البته پلیس در همین چارچوب تلاش‌ها و اقدامات متعددی را انجام داده است؛ برای نمونه موارد امنیتی‌ای که بانک‌ها و مشتریان می‌بایست رعایت نمایند، طی اطلاعیه از طریق رسانه‌های عمومی و محرمانه به مخاطبان مرتبط ابلاغ شده است. همچنین در قالب مصاحبه‌های تلویزیونی به عموم مردم اطلاع رسانی شده و در کنار این موارد، هماهنگی میان سیستم‌ها و سازمان‌های مختلف برای برقراری امنیت لازم به‌صورت تفکیک‌شده در زمینه‌های مختلف هم در دستور کار پلیس بوده و یکی دیگر از اقدامات ما، شناسایی نقاط ضعف سیستم‌های مختلف بانکی و همکاری برای اصلاح آن‌ها بوده است.
 

  • آیا به نظر شما در برهه کنونی نیازی به اصلاح قوانین مؤثر در کاهش جرائم و برخورد با مجرمین احساس می‌شود و اگر پاسخ مثبت است تاکنون چه اقداماتی در این زمینه انجام شده است؟

اصلاح و توسعه سامانه کاشف با هدف سرعت بخشیدن به مکاتبات و ردیابی استعلامات بانکی در چارچوب دستورات قضایی یکی از اقدامات مفید و مؤثر در این زمینه بوده است.
 

  • راهکارهای توسعه همکاری پلیس با نظام بانکی کشور چیست؟

شرکت کاشف قادر است با توسعه زیربناهای مرتبط، ضمن ابلاغ قوانین لازم در راستای پایش جرائم درحال‌توسعه، نسبت به اصلاح نقاط ضعف بانک‌ها اقدام نماید و همچنین سامانه کاشف نسبت به جلوگیری از تضییع حقوق شهروندان اقدام نماید و نقش موثری ایفا کند.
 

  • کاشف در توسعه این نوع از همکاری‌ها چه نقشی میتواند داشته باشد؟

کاشف می‌تواند به‌عنوان بازوی اجرایی سیستم بانکی کشور، در زمینه شناسایی و تحلیل نقاط ضعف سیستم بانکداری الکترونیک که مورد سوء استفاده مجرمین قرار می‌گیرد، بپردازد و سریع هم وارد عمل شود تا اصلاحات لازم انجام گیرد و راه سارقان و بزه کاران مسدود شود.
 

  • آیا به نظر شما عملکرد کاشف تاکنون در کاهش و یا رسیدگی به تبعات جرائم مؤثر و مفید بوده؟ چنانچه برای بهبود عملکرد و تعامل کاشف با پلیس پیشنهادی دارید، لطفاً بیان کنید.

با توجه به اینکه شرکت کاشف مدت کوتاهی است که فعالیت خود را آغاز کرده است تا رسیدن به قله‌های موفقیت فاصله بسیاری دارد؛ چراکه امنیت امری نسبی است و تأمین امنیت مطلوب در تراکنش‌های مالی نیازمند تلاش‌های شبانه‌روزی کاشف است و کاشف می‌تواند ضمن ارائه سازوکارهای امنیتی، در جایگاه یک فرمانده میدانی اقدام نماید.
 

  • توصیه‌های شما برای محافظت بانک‌ها از مشتریان دریافت‌کننده خدمات نوین بانکی و حوزه پرداخت در برابر مجرمین چیست؟

مهم‌ترین و ضروری‌ترین اقدام در این زمینه این است که بانکها قبل از ارائه هرگونه خدمات نوین، با سنجش و بررسی روند ارائه خدمت با رویکرد امنیتی، زمینه‌های سوءاستفاده‌های احتمالی را رصد کنند و آن‌ها را درنظر بگیرند و حتماً در این مسیر از پلیس فتای عملیاتی کشور مشاوره امنیتی دریافت کنند.
 

  • تأثیر الزامات امنیتی بانک مرکزی بر کاهش جرائم سایبری مالی را تا چه میزانی ارزیابی می‌کنید؟

شواهد و بررسیها نشان می‌دهد که به دلیل افزایش خدمات بانکداری الکترونیک و گستردگی آن، اقدامات انجام شده کافی نبوده و بانک‌ها نسبت به رعایت الزامات ابلاغی حساس نیستند. به‌طور مثال، تأیید هویت و اصالت انجام دهنده تراکنش بر روی اپلیکیشن های پرداخت از وظایف ذاتی بانک‌های مبدأ است و بانک می‌بایست چهار موضوع قابل توجه امنیتی که شامل صحت رمز دوم و cvv2، تاریخ انقضای کارت و یکسان بودن شماره همراه انجام دهنده تراکنش با شماره همراه اعلام‌شده از سوی دارنده کارت است، کنترل و تعیین نمایند. ولی متأسفانه تاکنون تنها سه مورد رمز دوم،cvv2، تاریخ انقضا را چک و بررسی می‌کنند و موضوع مهم بررسی شماره همراه نادیده گرفته شده است.
 

  • چه راه‌کارهایی را برای تبادل بهینه و مستمر اطلاعات به‌عنوان لازمه اصلی مواجهه با جرائم میان پلیس و کاشف مفید می‌دانید؟

توسعه هر چه سریع‌تر کارکردها و دسترسیهای سامانه تعاملی کاشف را برای رسیدن به این هدف الزامی میدانم؛ متأسفانه هنوز امکان دسترسی ضابطین دادگستری (پلیس فتا) به این سامانه فراهم نیست و امکان استفاده از فرصت مطلوب فراهم‌شده برای ضابطین نادیده گرفته شده است.

منبع :


مشاهده همه اخبار
نسخه قابل چاپ
درگاه ها و پورتال ها ی معتبر
.
آخرین رویدادها