.
اخبار کاشف

پویاسازی رمز دوم کارت‌های بانکی

1398/9/16 شنبه
چنانچه هنوز از رمز دوم (رمز اینترنتی) ثابت برای کارت‌های بانکی خود استفاده می‌نمایید، ضروری است به‌منظور ارتقای امنیت و محافظت از حساب‌های بانکی خود در برابر فعالیت‌های کلاهبردارانه و متقلبانه، هر چه سریع‌تر نسبت به فعال‌سازی رمز دوم پویا برای کارت‌های بانکی خود اقدام فرمایید.

هم‌وطنان ارجمند و دارندگان محترم کارت‌های بانکی

چنانچه هنوز از رمز دوم (رمز اینترنتی) ثابت برای کارت‌های بانکی خود استفاده می‌نمایید، ضروری است به‌منظور ارتقای امنیت و محافظت از حساب‌های بانکی خود در برابر فعالیت‌های کلاهبردارانه و متقلبانه، هر چه سریع‌تر نسبت به فعال‌سازی رمز دوم پویا برای کارت‌های بانکی خود اقدام فرمایید. در ادامه نکات مهم در خصوص رمزهای دوم پویا برای اطلاع دارندگان محترم کارت‌های بانکی ارائه شده است:

فعال‌سازی رمز دوم پویا چگونه از دارندگان کارت‌های بانکی محافظت می‌کند؟
ثابت بودن رمز دوم کارت‌های بانکی و پیشرفت چشم‌گیر و پیچیدگی روزافزون شگردهای سارقین در فضای مجازی، لو رفتن یا سرقت این رمزها را به‌راحتی امکان‌پذیر نموده است. به‌بیان‌دیگر، سودجویان می‌توانند با سوءاستفاده از غفلت دارندگان کارت‌های بانکی، اطلاعات این کارت‌ها را (مانند تاریخ انقضا، کد اعتبارسنجی (CVV2) و رمز دوم) از طریق درگاه‌های پرداخت یا برنامک‌های همراه جعلی به سرقت برده و با برداشت غیرمجاز از این کارت‌ها، خسارات مالی قابل‌توجهی را به هم‌وطنانی که رمز دوم کارت خود را فعال کرده‌اند، تحمیل نمایند. علاوه بر این، سارقین از کارت‌هایی که رمز دوم آن‌ها به سرقت رفته برای انتقال پیاپی وجوه حاصل از فعالیت‌های غیرقانونی و نامشروع خود بهره‌جویی می‌کنند که این امر نیز می‌تواند دارنده کارت را با تبعات حقوقی جدی روبه‌رو کند.

تفاوت‌های رمز دوم ثابت و رمز دوم پویا چیست؟
 با پویاسازی رمزهای دوم کارت‌های بانکی، احتمال این‌گونه سوءاستفاده‌ها به‌شدت کاهش می‌یابد و دارندگان کارت‌های بانکی می‌توانند به‌جای استفاده از یک رمز دوم ثابت (ایستا)، در هر بار خرید اینترنتی یا پرداخت‌های نیازمند رمز دوم، از رمزهای متفاوتی (پویا) که بانک در اختیارشان قرار می‌دهد، استفاده نمایند. شایان‌ذکر است که این رمزها طول عمر محدودی (حداکثر 2 دقیقه) داشته و یک‌بارمصرف هستند؛ به این معنا که صرفاً برای یک تراکنش قابل‌استفاده‌اند.

چه افرادی باید نسبت به فعال‌سازی رمز دوم پویای کارت‌های خود اقدام کنند؟
تنها مشتریانی باید نسبت به فعال‌سازی رمز دوم پویای کارت‌های خود اقدام کنند که از کارت‌بانکی خود برای انجام خریدهای اینترنتی یا پرداخت‌های نیازمند رمز دوم استفاده می‌نمایند. بنابراین مشتریانی که کارت خود را صرفاً برای انجام خریدهای فروشگاهی یا استفاده از خدمات خودپردازها به کار می‌گیرند، نیازی به فعال‌سازی رمز دوم پویا ندارند.

چگونه می‌توان نسبت به فعال‌سازی رمز دوم پویای کارت‌های بانکی اقدام نمود؟
پویاسازی رمز دوم کارت‌های بانکی فقط و فقط توسط بانک‌های صادرکننده کارت صورت می‌پذیرد؛ لذا برای اطلاع از روش‌های مختلف فعال‌سازی می‌توانید از طریق مراجعه حضوری به شعب، مراجعه به وب‌سایت بانک صادرکننده کارت و یا تماس با مرکز امداد مشتریان بانک خود اقدام نمایید.

آیا فعال‌سازی رمز دوم پویا برای دارندگان کارت‌های بانکی هزینه‌ای به همراه دارد؟
فعال‌سازی رمز دوم پویا هیچ‌گونه هزینه‌ای برای مشتریان در بر نداشته و این خدمت توسط بانک‌ها و مؤسسات اعتباری کشور، هم‌راستا با تجربیات جهانی و با هدف صیانت از دارایی‌های مشتریان بانکی در مقابل فعالیت‌های کلاهبردارانه فراهم شده است.
پس از فعال‌سازی، دارندگان کارت به چه روش‌هایی رمز دوم پویا خود را دریافت خواهند کرد؟
بانک‌ها و مؤسسات اعتباری متناسب با نیازمندی‌های مشتریان خود، سازوکارهای متنوعی برای ارائه رمز دوم پویا فراهم نموده‌اند. دارندگان گوشی‌های هوشمند می‌توانند از برنامک‌های تولید رمز بر روی گوشی‌های تلفن همراه خود استفاده نمایند. توجه داشته باشید که این برنامک توسط بانک صادرکننده کارت ارائه شده و باید از طریق وب‌سایت رسمی بانک دریافت شود. همچنین دریافت رمز دوم پویا از طریق پیامک و یا راهکارهای مبتنی بر کدهای دستوری (USSD) از دیگر روش‌های فراهم شده برای ارائه رمز پویا به مشتریان می‌باشد.

برای دریافت رمز دوم پویا از طریق پیامک چگونه باید اقدام کرد؟
برای دریافت رمز دوم پویا از طریق پیامک لازم است دارندگان کارت‌های بانکی با مراجعه به شعب بانک صادرکننده کارت یا از روش‌های تأیید شماره تلفن همراهی که بانک صادرکننده کارت در اختیار شما قرار می‌دهد، نظیر مراجعه به ATM یا اینترنت بانک، شماره تلفن همراه خود را معرفی و در اختیار داشتن آن را تائید نمایند. با عنایت به اینکه رمز دوم پویا به شماره تلفن مشتریان پیامک خواهد شد، لذا ارائه رضایت صریح وی به دریافت پیامک حاوی رمز دوم پویا از طریق شماره تلفن همراه ثبت‌شده نزد بانک، ضروری است.

آخرین‌مهلت استفاده از رمزهای دوم ثابت چه زمانی است؟

از ابتدای دی‌ماه سال 1398، رمزهای دوم ثابت از کارت‌های بانکی حذف خواهند شد و از این تاریخ به بعد خریدهای اینترنتی و پرداخت‌های نیازمند رمز دوم، با استفاده از رمز دوم ثابت امکان‌پذیر نخواهد بود. بنابراین با توجه به حجم بالای کارت‌های صادرشده در شبکه بانکی، از هم‌وطنان ارجمند تقاضا می‌شود پویاسازی رمزهای دوم کارت‌های بانکی خود را به روزهای پایانی مهلت تعیین‌شده موکول نکنند و هر چه سریع‌تر نسبت به فعال‌سازی آن اقدام نمایند.
مراقب وب‌سایت‌ها و پیامک‌های جعلی با عناوین فریبنده‌ای مانند پویاسازی رایگان رمز دوم باشید.
با عنایت به اینکه کلاه‌برداران از هر فرصتی برای سوءاستفاده بهره می‌گیرند، لازم است دارندگان کارت ضمن حفظ هوشیاری، مراقب وب‌سایت‌ها و پیامک‌های جعلی با عناوین فریبنده‌ای مانند پویاسازی رایگان رمزهای دوم بوده و تنها از روش‌های اعلام‌شده توسط بانک خود، برای فعال‌سازی و دریافت رمز دوم پویا استفاده نمایید. شایان‌ذکر است هیچ‌گونه فعال‌سازی رمز پویا در وب‌سایت بانک مرکزی انجام نمی‌شود.
همچنین آگاه باشید که بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به‌هیچ‌عنوان برای فعال‌سازی رمز دوم پویا، اطلاعات حساس کارت‌های بانکی مانند رمز دوم و کد اعتبار سنجی (CVV2) کارت شما را مطالبه نخواهند کرد. در صورت برخورد با موارد مشکوک، فوراً بانک خود را از این موضوع مطلع نموده و در این خصوص از بانک کمک بگیرید.

 

منبع :


نسخه قابل چاپ
مشاهده همه اخبار
درگاه ها و پورتال ها ی معتبر
.
آخرین رویدادها