.
اخبار کاشف

کاهش پرونده‌های برداشت غیرمجاز در کافه بازار با اجرای رمز پویا

1399/1/26 سه‌شنبه
مدیر پرداخت اپلیکیشن کافه بازار: معاونت فناوری‌های نوین بانک مرکزی با کسب‌وکارها در زمینه اجرای طرح رمز پویا همکاری خوبی داشتند و خوشبختانه تصمیمات خوبی ازجمله ایجاد سامانه هریم برای ارسال پیامکی رمز یک‌بارمصرف به مشتریان و معافیت صدهزارتومانی انجام تراکنش به صورت روزانه با رمز ایست اخذ شد که به کسب‌وکارهای آنلاین کمک کرد تا کمترین تأثیرپذیری را به‌خصوص در پرداخت‌های خُرد داشته باشند و درصورتی‌که این کار انجام نمی‌شد، قطعاً کسب‌وکارهای اینترنتی با مشکلات جدی مواجه می‌شدند.

مدیر پرداخت کافه بازار از کاهش چشمگیر پرونده‌های برداشت غیرمجاز در کافه بازار با اجرای طرح رمز پویا و افزایش امنیت تراکنش‌های بدون حضور کارت خبر داد.
به گزارش ایبِنا، ابوذر کمایی در گفت‌وگو با خبرنگار این رسانه با اشاره به تأثیرات اجرای رمز دوم پویا در کافه بازار گفت: رمز دوم پویا به‌عنوان یک طرح ملی برای افزایش امنیت تراکنش‌ها و کاهش جرائم برداشت غیرمجاز در کافه بازار نیز مانند سایر کسب‌وکارهای اینترنتی تأثیراتی را به همراه داشته است. در هفته اول اجرای طرح رمز پویا درآمد کافه بازار با توجه به برخی مشکلات ایجادشده در طرح و پیچیدگی‌ها، بالغ بر ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش یافت؛ اما در ادامه، وضعیت درآمد از ۲۸ بهمن تا ۴ اسفند بهبود پیدا کرد و به ۱۷ الی ۲۳ درصد رسید که این روند در حال بهبود است و امیدواریم به‌زودی به حالت عادی برسد.
مدیر پرداخت اپلیکیشن کافه بازار ادامه داد: معاونت فناوری‌های نوین بانک مرکزی با کسب‌وکارها در زمینه اجرای طرح رمز پویا همکاری خوبی داشتند و خوشبختانه تصمیمات خوبی ازجمله ایجاد سامانه هریم برای ارسال پیامکی رمز یک‌بارمصرف به مشتریان و معافیت صدهزارتومانی انجام تراکنش به صورت روزانه با رمز ایست اخذ شد که به کسب‌وکارهای آنلاین کمک کرد تا کمترین تأثیرپذیری را به‌خصوص در پرداخت‌های خُرد داشته باشند و درصورتی‌که این کار انجام نمی‌شد، قطعاً کسب‌وکارهای اینترنتی با مشکلات جدی مواجه می‌شدند.
وی با بیان اینکه درآمد تولیدکنندگان بازی کاهش چشمگیری داشته است، خاطرنشان کرد: بر اساس آمار، بیشترین کاهش حجم تراکنش مربوط به بازی بوده؛ چراکه خرید در بازی از سوی کاربر برای پیشرفت سریع‌تر در بازی انجام می‌شود؛ اما درصورتی‌که فرآیند پرداخت مقداری دشوار شود، وضعیت کاملاً متفاوت خواهد بود و کاربران به بازی ادامه می‌دهند و از خرید بسته‌های بازی منصرف می‌شوند. رمز پویا در درآمد بازی‌سازان تأثیراتی داشته که در صورت رایج شدن رمز پویا و تسهیل فرآیند از سوی شبکه بانکی این مشکل رفع خواهد شد.
کمایی در خصوص مزایای رمز پویا برای کسب‌وکارهای اینترنتی گفت: موضوع پرونده‌های برداشت غیرمجاز و استفاده از اطلاعات کارت‌های سرقتی و فیشینگ شده مالباختگان توسط کلاه‌برداران برای پرداخت در سایت‌ها یکی از مهم‌ترین موضوعات و دغدغه‌های کسب‌وکارهای اینترنتی به شمار می‌رود.
وی افزود: زمانی که بانک مرکزی در آبان ماه اعلام کرد که قرار است رمز پویا به صورت اجباری برای تمامی تراکنش‌های بدون حضور کارت اجرایی شود، به صورت یک‌دفعه با توجه به افزایش فعالیت کلاه‌برداران و افراد فعال در حوزه فیشینگ شاهد شیب صعودی پرونده‌های غیرمجاز در کافه بازار نیز بودیم که نشان از ترس فعالان این فضای کسب‌وکار سیاه و احتمال عدم فعالیت در آینده داشت.

مدیر پرداخت اپلیکیشن کافه بازار تأکید کرد: آمارها قبل از اجرای طرح رمز پویا در بازار حاکی از ارسال ماهانه بالغ بر ۱۵۰ نامه با موضوع برداشت غیرمجاز از سوی دستگاه قضائی برای پیگیری و فرستادن اطلاعات کاربر است که بعد از اجرای طرح رمز پویا کاهش چشمگیری داشته و در اواسط اسفندماه فقط به دو نامه رسیده که امیدواریم با افزایش جدی امنیت تراکنش‌های بدون حضور کارت و تسهیل فرآیند دریافت و استفاده از رمز پویا، جرائم برداشت غیرمجاز و فیشینگ و نامه‌های ارسالی از سوی دستگاه قضایی خاتمه یابد.

منبع :


نسخه قابل چاپ
مشاهده همه اخبار
درگاه ها و پورتال ها ی معتبر
.
آخرین رویدادها